Szlakiem drugiej misji Apostoła Pawła i cesarzy bizantyjskich - Alexandroupolis i Stambuł

3 września - 18 września 2019

Wiek: Osoby pełnoletnie


Dofinansowanie w ramach projektu Fundacji Hagia Marina, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji

UDZIAŁ W PROJEKCIE MOGĄ WZIĄĆ TYLKO
STUDENCI POLSKICH UCZELNI W WIEKU 18- 26 LAT


Białystok - Warszawa - Piotrków Tryb. - Częstochowa - Katowice >> TESALONIKA

"W Grecji przytrafiają się cudowne rzeczy, cudowne dobre rzeczy, które nie mogą przytrafić się nigdzie indziej na ziemi. W jakiś przedziwny sposób Grecja wciąż pozostaje pod opieką Stwórcy. Jakby bezustannie udzielał On jej swej aprobaty (...), działa tu boska magia i (...) jest to wciąż miejsce święte" stwierdził Henry Miller w "Kolosie z Maroussi".

Wyjątkowy wyjazd o charakterze pielgrzymki śladami Apostoła Pawła. Podążymy szlakiem początków Chrześcijaństwa w Europie łącząc starożytność z teraźniejszością. Odwiedzimy miejsce chrzcin pierwszej Europejki i poznamy życie pierwszych Chrześcijan, a na naszej drodze nie zabraknie też cesarskich winnic w Naoussa. Jednym z głównych punktów będzie Tesalonika - miasto, którego urok i bogata historia wciągną nas na dłuższą chwilę, a zwiedzimy w nim Muzeum Bizantyjskie i cerkiew św. Dymitra, patrona miasta. Zaczynając spacer od promenady udamy się na Wzgórze Siedmiu Wież, skąd będziemy podziwiać zachód słońca nad Zatoką Tesalonicką.

Ale czym by były wakacje w Grecji bez wypoczynku na plaży? Tego też nie zabraknie- będziemy wypoczywać na plażach Półwyspu Chalkidiki, a dla chętnych rejs statkiem wokół historycznej Republiki Mnichów - Góry Atos.

Zakwaterowanie w ośrodku Metropolii Langadasu nad miastem Sochos, skąd prawdopodobnie pochodziła matka świętych Cyryla i Metodego.

Zobacz atrakcje
Zobacz mapę

Zakwaterowanie w ośrodku Metropolii Langadasu nad miastem Sochos, skąd prawdopodobnie pochodziła matka świętych Cyryla i Metodego


Zapewniamy:

- domki mieszczące 10-12 osób na osobnych łóżkach;

- 2-3 posiłki dziennie w zależności od programu;

- każdy domek posiada toalety i prysznice;

- duża stołówka w oddzielnym budynku;

- boiska rekreacyjne do piłki siatkowej i nożnej;

Veria- Ołtarz Ap. Pawła


Veria to antyczne, święte miasto (starożytna Berea). Dodatkowo położone w niezwykłym miejscu, u wschodniego podnóża pasma górskiego. Stąd aż do błękitnych wód rzeki Aliakmonas rozciąga się urokliwa zielona kraina. Miasto to także pozostałości starożytnej kultury, wiele bizantyjskich i po-bizantyjskich kościołów zachwyca każdego, a klasyczne budynki, które pozostały harmonijnie współistnieją z obecnym miastem.

Szczegóły

Naoussa, Zwiedzanie winnicy i degustacja win


Noussa leży w prefekturze Imathia a winnice rozciągają się u stóp góry Vermion na wysokości 50-450 m.n.p.m. Noussa była pierwszą oficjalną apelacją grecką, docenioną za wina czerwone produkowane z najważniejszej tutaj odmiany - xinomavro. Robi się z niego czerwone wina wytrawne, ale też półwytrawne i półsłodkie.

Szczegóły

Thesalonika, cerkiew św Dymitra


Bazylika (wielokrotnie niszczona) związana jest z legendą o św. Demetriuszu patronie miasta. Został on stracony podczas prześladowań chrześcijan.

Szczegóły

Thesalonika, (miasto)


Thesalonika, drugie po Atenach największe miasto w Grecji, i jedno z najbardziej niedocenianych miast turystycznych w Europie. Słynie ono przede wszystkim ze swojej historii oraz imprezowego stylu życia.

Szczegóły

Góra Olimp, Park Narodowy, Wodospad Enipeasza


Jest takie miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta spędzający swój urlop na Riwierze Olimpijskiej, czy jak prawidłowo powinno się określać w regionie Pieria. Jest to miejscowość Litochoro (zwaną przez naszych rodaków greckim Zakopanym) oraz jego największa atrakcja, czyli wąwóz rzeki Enipeas.

Szczegóły

Chalkidiki (plaże)


Półwysep Chalcydycki może się poszczycić najpiękniejszymi plażami w Grecji, stanowi on doskonałe połączenie świata greckiego, dziewiczych krajobrazów, kolorów i zapachów. Dobra naturalne, bogactwo potraw kulinarnych i żywych tradycji religijnych tworzą swoisty klimat wyróżniający ten region.

Szczegóły

Uranopolis (rejs statkiem wokół Góry Atos fakultatywne)


Ostatnie świeckie miasto (tzw. Miasto Nieba) Ouranopoli na Półwyspie Athos. Stąd rozpoczynają się rejsy wycieczkowe wokół półwyspu. Ouranopoli położona w piaszczystej zatoce zachowała tradycyjną grecką atmosferę i urok, ale przede wszystkim jest bazą przystankową i portem turystów chcących obejrzeć unikalne i niedostępne klasztory na Górze Athos.

Szczegóły

Klasztor i relikwie św.Cyrany i Angeliny w Langadasie


Mapa Atrakcji