Pielgrzymka Szlakiem Apostoła Pawła

23 sierpnia - 6 września 2019

Cena: 1690 PLN + 130 EUR

Grupy wiekowe: Osoby pełnoletnieBiałystok - Warszawa - Łódź - Częstochowa - Katowice >> TESALONIKA

Pielgrzymka odbędzie się pod opieką prawosławnego duchownego. Uczestnictwo nie jest zależne od kryterium wyznaniowego- wyjazd ma charakter otwarty i ekumeniczny, stanowi doskonałą okazję do odwiedzenia świętych miejsc Chrześcijaństwa.

"W Grecji przytrafiają się cudowne rzeczy, cudowne dobre rzeczy, które nie mogą przytrafić się nigdzie indziej na ziemi. W jakiś przedziwny sposób Grecja wciąż pozostaje pod opieką Stwórcy. Jakby bezustannie udzielał On jej swej aprobaty (...), działa tu boska magia i (...) jest to wciąż miejsce święte" stwierdził Henry Miller w "Kolosie z Maroussi".

Wyjątkowy wyjazd o charakterze pielgrzymki śladami Apostoła Pawła. Podążymy szlakiem początków Chrześcijaństwa w Europie łącząc starożytność z teraźniejszością. Odwiedzimy miejsce chrzcin pierwszej Europejki i poznamy życie pierwszych Chrześcijan, a na naszej drodze nie zabraknie też cesarskich winnic w Naoussa. Jednym z głównych punktów będzie Tesalonika - miasto, którego urok i bogata historia wciągną nas na dłuższą chwilę, a zwiedzimy w nim Muzeum Bizantyjskie i cerkiew św. Dymitra, patrona miasta. Zaczynając spacer od promenady udamy się na Wzgórze Siedmiu Wież, skąd będziemy podziwiać zachód słońca nad Zatoką Tesalonicką.

Ale czym by były wakacje w Grecji bez wypoczynku na plaży? Tego też nie zabraknie- będziemy wypoczywać na plażach Półwyspu Chalkidiki, a dla chętnych rejs statkiem wokół historycznej Republiki Mnichów - Góry Atos.

Zakwaterowanie w ośrodku Metropolii Langadasu nad miastem Sochos, skąd prawdopodobnie pochodziła matka świętych Cyryla i Metodego.

Zobacz atrakcje
Zobacz mapę

Zakwaterowanie w ośrodku Metropolii Langadasu nad miastem Sochos, skąd prawdopodobnie pochodziła matka świętych Cyryla i Metodego


Zapewniamy:

- domki mieszczące 6-12 osób na osobnych łóżkach;

- 2-3 posiłki dziennie w zależności od programu;

- każdy domek posiada toalety i prysznice;

- duża stołówka w oddzielnym budynku;

- boiska rekreacyjne do piłki siatkowej i nożnej;

Góra Olimp, Klasztor św.Dionizego


W sercu góry Olimp, na wysokości 850 metrów, na zboczu wąwozu, na dnie którego przepływa kryształowy Enipeas, znajduje się klasztor założony przez świętego Dionizego – jednego z najbardziej szanowanych i wzruszająco kochanych przez Greków świętego, który już od 500 lat opiekuje się monasterem noszącym jego imię.

Szczegóły

Góra Olimp


Potężny masyw Olimpu góruje nad całą Pierią, a położenie w niewielkiej odległości od morza potęguje wrażenie trwogi, jakie wywołuje góra na Grekach dziedziczących starożytną kulturę oraz turystach. Idealne miejsce dla miłośników przyrody, lubiących aktywnie spędzać czas.

Szczegóły

Thesalonika, (miasto)


Thesalonika, drugie po Atenach największe miasto w Grecji, i jedno z najbardziej niedocenianych miast turystycznych w Europie. Słynie ono przede wszystkim ze swojej historii oraz imprezowego stylu życia.

Szczegóły

Thesalonika, cerkiew św Dymitra


Bazylika (wielokrotnie niszczona) związana jest z legendą o św. Demetriuszu patronie miasta. Został on stracony podczas prześladowań chrześcijan.

Szczegóły

Thesalonika, Muzeum Bizantyjskie


Muzeum, w którym w salach podzielonych tematycznie zapoznamy się z życiem i kulturą Cesarstwa Bizantyńskiego.

Szczegóły

Thesalonika, Zamek Siedmiu Wież i punkt widokowy na zatokę


Eptapyrgio (Heptapyrgion, Ἑπταπύργιον, Yedi Kule) to twierdza z czasów bizantyjskich i tureckich, położona na akropolu w Salonikach. Jej nazwa oznacza "Twierdza Siedmiu Wież", mimo że de facto jest tu 10 wież.

Szczegóły

Góra Olimp, Park Narodowy, Wodospad Enipeasza


Jest takie miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta spędzający swój urlop na Riwierze Olimpijskiej, czy jak prawidłowo powinno się określać w regionie Pieria. Jest to miejscowość Litochoro (zwaną przez naszych rodaków greckim Zakopanym) oraz jego największa atrakcja, czyli wąwóz rzeki Enipeas.

Szczegóły

Chalkidiki (plaże)


Półwysep Chalcydycki może się poszczycić najpiękniejszymi plażami w Grecji, stanowi on doskonałe połączenie świata greckiego, dziewiczych krajobrazów, kolorów i zapachów. Dobra naturalne, bogactwo potraw kulinarnych i żywych tradycji religijnych tworzą swoisty klimat wyróżniający ten region.

Szczegóły

Uranopolis (rejs statkiem wokół Góry Atos fakultatywne)


Ostatnie świeckie miasto (tzw. Miasto Nieba) Ouranopoli na Półwyspie Athos. Stąd rozpoczynają się rejsy wycieczkowe wokół półwyspu. Ouranopoli położona w piaszczystej zatoce zachowała tradycyjną grecką atmosferę i urok, ale przede wszystkim jest bazą przystankową i portem turystów chcących obejrzeć unikalne i niedostępne klasztory na Górze Athos.

Szczegóły

Wodospasy Edessy


Edessa, w odróżnieniu od większości atrakcyjnych turystycznie miejscowości w Grecji, nie przyciąga starożytnymi zabytkami i ruinami, choć i ich nie brakuje, lecz jej atutem jest wszechobecna zieleń oraz woda, która stanowi w tym przypadku słowo klucz.

Szczegóły

Klasztor żeński sw. Efrema w Kontariotissa


Żeński klasztor św. Efrema w Kontariotissa został założony w 1983 roku, na początku jako jedna cela, a później, w 1985 roku przeszedł oficjalnie pod władzę Metropolity Kitrosu. Architektura, przypominająca Afońską, posiadająca stary tradycyjny wygląd, nadaje mu majestatyczny wygląd, jakby "miasta zbudowanego na wzgórzu".

Szczegóły

Veria- Ołtarz Ap. Pawła


Veria to antyczne, święte miasto (starożytna Berea). Dodatkowo położone w niezwykłym miejscu, u wschodniego podnóża pasma górskiego. Stąd aż do błękitnych wód rzeki Aliakmonas rozciąga się urokliwa zielona kraina. Miasto to także pozostałości starożytnej kultury, wiele bizantyjskich i po-bizantyjskich kościołów zachwyca każdego, a klasyczne budynki, które pozostały harmonijnie współistnieją z obecnym miastem.

Szczegóły

Klasztor i relikwie św.Cyrany i Angeliny w Langadasie


Naoussa, Zwiedzanie winnicy i degustacja win


Noussa leży w prefekturze Imathia a winnice rozciągają się u stóp góry Vermion na wysokości 50-450 m.n.p.m. Noussa była pierwszą oficjalną apelacją grecką, docenioną za wina czerwone produkowane z najważniejszej tutaj odmiany - xinomavro. Robi się z niego czerwone wina wytrawne, ale też półwytrawne i półsłodkie.

Szczegóły

Katedra św. Sawy w Belgradzie


Katedra św. Sawy w Belgradzie to najbardziej monumentalna budowla stolicy. Wciąż niedokończona, jest symbolem niezłomnego ducha tego miasta. Położona na płaskowyżu Vračar, który jest najwyższym punktem w Belgradzie.W XVI wieku Vračar był niewielką wioską chrześcijańską.

Szczegóły

Kavala- biblijny Neapol


Miasto zostało założone najprawdopodobniej przez osadników z Paros około VI wiek p.n.e. Nazwano je Neapoli, czyli nowe miasto. Kopalnie złota położone na pobliskich wzgórzach Pangeon uczyniły zeń dobrze prosperujący ośrodek. Stało się rzymskim civitas w 168 p.n.e. i stanowiło bazę Brutusa i Kasjusza przed bitwą pod Filippi. Apostoł Paweł dotarł do Kawali podczas swej pierwszej podróży do Europy, a za czasów Bizancjum nazwa miasta została przemianowana na Christupolis.

Szczegóły

Porto Lagos- klasztor na wodzie


Wyjątkowe miejsce, przyciągające mieszkańców, turystów i pielgrzymów z całego świata, położone jest nad malowniczym jeziorem Vistonida, w pobliżu autostrady Xanthi-Komotini. Jest to klasztor św. Mikołaja, położony w Porto Lagos (Xanthi).

Szczegóły

Suroti, miejsce spoczynku św. starca Paisjusza


Starzec już za swego życia był uważany za Świętego, ludzie masowo przyjeżdżali do Niego po porady, prosili o modlitwy i duchową pomoc. Starzec Paisjusz stał się szeroko znany dzięki wydanym w kilku językach, także po polsku, książkom z duchowymi wskazówkami i poradami.

Szczegóły

Mapa Atrakcji